Russian (CIS)

PostHeaderIcon Советы садоводу

Сланку ожину розмножують укоріненими верхівками або зеленими живцями. У кущів, вибраних в якості маткових, пагони заміщення, що досягли висоти 60-90 см, прищипують. В результаті цього на пагоні прокидаються 3-5 бруньки з них виростають бокові пагони. У серпні їх кінці набувають своєрідного зовнішнього вигляду (стають тонкими, витягнутими, з дрібним листям). Потім на самій верхівці пагонів утворюються потовщення. Якщо їх злегка заглибити в грунт і полити, то в цьому ж році на них утворюються корені, а наступного року відростає пагін. Так завершується формування самостійної рослини, яке, будучи відокремленим від материнського, служить посадочним матеріалом.

 

Сорти прямостоячої ожини розмножують так само, як і малину, нащадками, що одеревіли і зеленими, кореневими живцями. Перевагу віддають молодим (1-3-річним) кореням більшого діаметру (0,3-1,3). Довжина живця - 5-8 см. При посадці їх розташовують в борозенці горизонтально на глибині 7-10 см. Треба мати на увазі, що безщипні сорти не можна розмножувати кореневими живцями, оскільки з них виростають рослини з шпильками.

 

Кількість відгілків можна збільшити у декілька разів (до 20-50 штук), якщо застосувати метод прищипки молодих пагонів. Для цього нові прирости, що досягли висоти 50-70 см, укорочують на 10 см, стимулюючи утворення бокових пагонів, збільшуючи тим самим потенційну кількість верхівкових відгілків. І. В. Мічурін рекомендував проводити 2-кратну прищипку: перший раз - коли втечі досягнуть висоти 25 см, другу - у бокових пагонів через місяць після першої.

 

Маткові рослини саджають на три роки, розміщуючи рядами 2,5х 1,4 м або блоками, з відстанню в блоці 0,7х0, 7, між блоками 2 м При такій розрядженій посадці підтримується необхідна ізоляція між кущами, хороше продування і освітлення втеч.
У перший рік після посадки грунт спочатку культивують як в міжряддях, так і усередині блоків. З липня обробку грунту культиватором проводять тільки в міжряддях; в рядах і блоках грунт обробляють вручну, щоб не пошкодити коренів.
Коли пагони заміщення на маткових рослинах досягнуть висоти 15-25 см, усю стару надземну частину куща вирізують до місця відходження пагонів заміщення, виносять з поля і спалюють. Можлива посадка і без пагонів заміщення.
Для профілактики рано навесні поточного року до початку розпускання бруньок викопують і видаляють основу (кореневище) саджанця разом з пагоном заміщення, старіючи по можливості зберегти корені.


 

Зелені кореневі нащадки зазвичай заготовлюють на маткових рослинах малину першого і другого року експлуатації, коли на них сформується своя власна коренева система. Починаючи з другої половини літа на межі оброблюваної смуги і смуги, зайнятої нащадками, їх підкопують, відділяють від материнських коренів і, бажано з грудкою землі, переносять в розплідник на дорощення або ж висаджують на постійне місце в сад. Відділення і посадку таких рослин краще проводити в похмуру і дощовиту погоду. Спочатку в лунку заливають до 1 л води, потім в бовтанку висаджують зелених нащадків з листям. У сонячну погоду посаджені рослини на декілька днів притіняють. Через 2 тижні саджанці рушають в зростання і до часу тієї, що викопала посадочного матеріалу досягають стандартних розмірів.


 
Еще статьи...