Russian (CIS)

PostHeaderIcon Советы садоводу

Закладка живцевого маточника смородини
Основу розмноження смородини зеленими живцями складає закладка і ведення здорового, чистосортного маточника, який визначає кількість і якість як заготовлюваних живців, так і вирощуваного з них посадочного матеріалу, а зрештою - довговічність і продуктивність насаджень.
Для закладки маточника використовують суперелітний і елітний посадочний матеріал смородини 100% -ної сортової чистоти, вільний від основних шкідників і хвороб.
Схема посадки 2,8<0,25-0,5 м. Для посадки використовують однорічні саджанці. При посадці надземну частину саджанців заглиблюють приблизно на 8-10 см, а потім (після посадки) укорочують до 5 см від рівня грунту, залишаючи на поверхні 3-5 нормально розвинених бруньок.

 

В першу чергу живцюють сорти раннього терміну дозрівання, які першими закінчують зростання. Пагони заготовлюють уранці, переносять в затінене прохолодне місце, змочують водою і гострим ножем або секатором розрізають на живці. Нижній зріз роблять як можна більше за пряму, на 0,5 см нижче за основу пазушної бруньки, верхній - на такій же відстані вище бруньки. Для посадки використовують 2-3-очкові живці завдовжки 5-7 см з листям, укороченим на 1/2-1/3 для зменшення поверхні випару.

 

Вибір субстрату для вкорінення живців смородини
Живці укорінюють в спеціально підготовленому субстраті. Він повинен забезпечувати відповідну стерильність середовища, добре утримувати вологу, бути проникним для повітря, тобто володіти хорошим дренажем. Для цих цілей використовується річковий пісок або навіть білий кварцевий пісок з водно-льодовикових і алювіальних відкладень. Зазвичай його змішують з низовинним торфом (1:1), що добре розклався, з реакцією середовища близького до нейтральної. Підготовлений субстрат шаром 3-5 см укладають на вирівняну поверхню парникової землі або ж поживної суміші, що складається з перегною, дернової землі і низовинного торфу (співвідношення можуть бути самі різні).
За відсутності перелічених вище матеріалів можна замінити поживну дерново-перегнійну суміш на солом'яне різання. Її укладають шаром 15- 18 см, а згори розміщують шар річкового піску в 3-4 см Як показали дослідження, в цих умовах укорінені живці смородини утворюють потужну кореневу систему (по 7 коренів на рослину завдовжки до 15 см). При пересадці на дорощення вона легко витягається з субстрату без видимих ушкоджень або відривів окремих коренів.

 

Велике значення має правильна система формування і обрізання маткових кущів. У рік посадки пагони у саджанців обрізують, залишаючи над поверхнею грунту по 3-5 бруньок. Восени в перший рік після посадки на кожному кущі залишають 1-3 сильні прикореневих пагони, а усі слабкі вирізують, не залишаючи пеньків. Наступного року з дворічних гілок починають заготовлювати зелені живці. Восени слабкі і дворічні гілки, з яких брали живці, повністю видаляють, залишаючи на кущі 4-5 сильних добре розміщених в просторі нульових пагонів .

 

Зелене живцювання зазвичай проводять на заздалегідь підготовленому і укладеному субстраті в плівкових теплицях. Для отримання стандартних саджанців чорної смородини вимагається 2 року; у перший рік живці влітку укорінюються в теплицях, на другий рік рослини проходять період дорощення.
Зелене живцювання відноситься до інтенсивних способів розмноження. З одиниці площі маткових насаджень зелених живців смородини заготовлюють в 3-4 рази більше, ніж що одеревіли. Тому його слід застосовувати в першу чергу для розмноження нових сортів і перспективних гібридів, коли початкового матеріалу дуже мало (є одиничні рослини).

 
Еще статьи...