Russian (CIS)

PostHeaderIcon Советы садоводу

Цим способом розмноження смородини користуються не часто - тільки у разі гострого дефіциту в посадкового матеріалу нових сортів або ж у разі вимушеної пересадки особливо цінних сортів з однієї ділянки на іншу.
Техніка роботи проста. Восени або ранньою весною кущі акуратно викопують, секатором або садовою пилою до основи вирізують усі старі гілки, залишаючи тільки молоді, 1-2-річного віку, укорочувавши їх до 20-30 см Усі старі і хворі корені видаляють. Кожен кущ гострою сокирою розділяють на 2-4 і більше частин. Кожна окрема частина рослини, призначена до посадки повинна мати на гілках або ж біля їх основи добре розвинені бруньки, а коренева система, - розгалужену мережу молодих коренів.

 

А. Для високих живоплотів
1. Липа дрібнолиста, а також крупнолиста - це високорослі дерева, які досягають у висоту більше 20 метрів з щільною широконической кроною. Щільність крони, тіньовитривалість, довговічність разом з відносно легким формуванням дозволяє віднести липу до однієї з кращих порід для створення високих живоплотів, а вірніше для створення "живих" стін (боскетов). Рекомендується застосовувати у разі, якщо треба сформувати живопліт заввишки більше 3 метрів.
2. Граб звичайний - є самим кращим видом для формованих високих живоплотів, оскільки добре піддається формуванню, має щільну форму крони, тіньовитривалий. Показовими можна назвати високі живоплоту в парку "Славы" і в Національному ботанічному саду в Києві.
При цьому слід зазначити, що і граб, і липа вимагають для нормального зростання родючих вологих грунтів.
До інших видів, які не вимогливі до екологічних умов, і з яких можна створювати високі живоплоти відносяться, :
- ільм шорсткий, шовковиця біла і чорна, клен польовий.
А також породи, з яких можна створювати високі колючі живоплоти, :
- глід звичайний, а також алтайський, однотичинковий, м'який;
- гледичия звичайна.
Вічнозелені високі живоплоти можна створити з таких видів:
- ялина звичайна - дуже тіньовитривала, але вимагає вологих родючих грунтів;
- тис ягідний - найбільш популярний вид для вічнозелених живоплотів. Хоча посадочний матеріал досить дорогий, але довговічність живоплотів з тиса, компенсують витрати. Для нормального зростання вимагає родючих і зволожених грунтів.
- туя західна - разом з тисом, краща з хвойних порід для створення високих і середньої висоти живоплотів;
- ялівець звичайний і віргінський - найбільш посухостійкі види з вічнозелених порід для створення високих живоплотів, але слід врахувати що хвоя цих ялівців досить колюча.
В. Для низьких живоплотів.
Низькі живоплоти ще називають бордюрами. Для їх створення асортимент порід незначний. З вічнозелених порід це:
- самшит вічнозелений - класичний вид для створення низьких живоплотів, досить тіньовитривалий, росте дуже повільно, довговічний, 
- магония падуболистная - дає рихлу загорожу. але оскільки досить красиво цвіте і має декоративні ягоди, її можна використовувати, тим більше що цей найбільш тіньовитривалий вид

 

Як відомо, щоб виростити саджанець смородини, агрусу або деяких інших ягідних культур, потрібний рік, а то і два. Можна ж вирощувати відмінні саджанці з 100%-нимприживанням за три місяці. Як? Дуже просто. В кінці січня або початку лютого нарізуєи черенці з 5-8 очками з однорічних пагонів найурожайніших кущів і відразу ж ставимо їх в скляні банки з водою, які міняєм щонеділі. Воду ледве «підсолоджуєм» парою крупинок повного садового добрива.
Ємкості ставимо на світле вікно. У травні, коли вірогідність заморозків мінімальна, в черенців відмінна коренева система і пагони завдовжки 10-15 см, тобто це готові до висадки саджанці потрібного сорту. До осені того ж року при хорошому відході вони перетворюються на потужні кущі. Перший урожай ягід збираєм наступної осені. Як бачите, все дуже просто і доступно, а головне, абсолютно надійно.

 

На жаль, самшит (Buxus) - теплолюбна рослина, тому він рекомендується для регіонів з м'яким кліматом. Садівники часто вирощують з самшиту густий, вічнозелений живопліт. У країнах з холодною зимою самшит вимагає укриття на зиму, дуже повільно росте і не зростає високим; також його можна вирощувати як контейнерну рослину.
Самшит має дрібні, блискучі, численні листочки, що густо покривають гілки куща; він дуже добре переносить регулярну стрижку, формування і сильне обрізання - це класична рослина для створення бордюрів, стрижених форм і живоплотів різної висоти.
В якості живоплоту зазвичай вирощують самшит звичайний або самшит вічнозелений (B. sempervirens) родом з країн Середземномор'я, де він росте у вигляді красивого дерева заввишки до 10 метрів, що доживає до 800 років. Самшит болеарский - набагато вище дерево (до 20 метрів заввишки) з щільною кроною і більшими листочками, що нерідко росте кущем.
Самшит звичайний поширений в культурі більше за інші види; є багато його форм. При вирощуванні в саду кущем він досягає без стрижки висоти близько 3-5 метрів. Також виведені і компактні сорти самшиту вічнозеленого для створення бордюрів і низьких живоплотів, карликові сорти - для облямовування доріжок і розподілу клумб.
Самшит мириться з будь-яким типом грунту, не боїться сонця і теневынослив - успішно росте на відкритому місці або в півтіні.
Самшит піддається регулярній стрижці з травня по серпень кожні шість тижнів, щоб живопліт або стрижені фігури з нього мали ідеальний, акуратний і компактний вигляд.
Крону самшиту формують влітку, обрізуючи її відповідно до задуму і заразом видаляючи непотрібні гілки. Що зрізають з кущів самшиту зелені живці завдовжки близько 10 см можна використовувати для вегетативного розмноження - це дозволить отримати безліч рослин для посадки живоплоту. 
Живці самшиту укорінюють влітку в спеціальному холодному парничку або саджають їх в досить затіненому місці саду, регулярно поливаючи. Укорінюється самшит довго (на це може піти цілий рік).
Самшит легко витримує пересадку в будь-якому віці. Зазвичай його саджають для живоплоту в один ряд, але якщо хочеться якнайшвидше створити досить широку і щільну загорожу у вигляді товстої стіни - практикується і посадка в два ряди, в шаховому порядку. Після планування розташування загорожі в саду і визначення лінії посадки рослин, уздовж неї натягують шнур і саджають рослини (зазвичай на відстані 35-45 см, а карликові сорти самшиту - ще ближче). Про рекомендовану відстань між сусідніми рослинами в загорожі (залежно від ширини дорослого куща цього сорту) дізнавайтеся в розпліднику при купівлі самшиту. 
У перший рік після посадки кущики самшиту в загорожі обрізуються один раз (від половини до третини висоти), щоб викликати щедре зростання пагонів біля основи - цього вистачає для первинного обрізання. З другого року кущики самшиту в загорожі обрізують вже кілька разів за сезон, щоб збільшити густину гілок і надати кущикам бажаної форми - ще до того, як загорожа зімкнулася і досягла потрібної висоти.

живопліт з самшиту